Isekai Nedir? Isekai Anime Ne Demek?

Isekai nedir sorunuza Türkçe anlamında “farklı dünya” anlamına gelmektedir. İngilizceye ise “otherworld” olarak geçmiştir. Isekai sadece bir anime türü değil aynı zamanda oyun, manga ve roman gibi birçok farklı dalda geçmektedir. Isekai genelde bir kişi etrafında geçen ve fantezi dünyası, sanal dünya veya paralel evrenlerde geçen yapımlardır. Isekai kavramı ilk olarak halk hikayelerinde ortaya çıkmıştır daha sonra ilk modern Isekai eseri olan “Başka Bir Dünya Savaşçısı” romanı ortaya çıktı.

Isekai Nedir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Isekai kısaca kahramanın başka evrende veya boyutta gerçekleştirdiği olaylardır. Isekai “başka bir dünyaya geçiş” ve “başka bir dünyada tekrardan doğuş” olarak iki gruba ayrılır.

Başka bir dünyaya geçiş hikayelerinde kahraman asıl dünyadan başka bir dünyaya doğrudan taşınır ve olaylar o kısımda devam eder. Isekai yapımlarında genelde normal dünyada yapamadığı olağanüstü olayları taşındığı veya tekrar canlandığı dünyada yapabilmektedir. Bu olağanüstü güçlerin yanında bazı durumlarda karakterlerin dış görünüş (göz rengi, kaş, saç) özelliklerinde de farklılıklar olabilir. 

Başka bir dünyada tekrardan doğuş veya reenkarnasyon türünde ise kahraman öldükten sonra kendisini kendi bedeninde fakat farklı dünyada bulur. Bu türde çoğunlukla kahraman genç yaştaki vücudunu alır fakat bilgi yönünden kayıp olunmaz.

Sizlere bu başlık altında Isekai nedir? Ve isekai türleri hakkında bilgi vermeye çalıştık. Şimdi ise biraz tarihçesinden bahsedelim.

Isekai Nedir
Isekai Nedir

Isekai Tarihçesi

Isekai kavramının kökeni eski Japon Edebiyatından gelmektedir. Bu türün yayınlaşmasında etkili olan kaplumbağayı kurtarıp eski bir denizaltı krallığına getiren balıkçı Urashima Tōro’nun hikayesidir. Bunun ardında birçok manga kültürü bu kavramı benimsediler. Mangaya isekai türü ister istemez anime yapımlarına da geçmiş bulundu. Çok sevilen bu tür için birçok oyun yapılmış oldu.

Isekai Türü En Popüler Yapımlar

  • Sword Art Online
  • Knight’s & Magic
  • Kumo Desu ga, Nani ka?
  • Maoyuu Maou Yuusha
  • Mushoku Tensei: Isekai Ittara Honki Dasu

Sizlere Isekai nedir ve diğer konuları hakkında bilgi verdik. Daha fazla bilgi için Twitter adresini takip edebilirsiniz.

Anime hakkında bilgilerimi bu sitede kullanıcıya aktarmaya çalışacağım. ^_^

3.7 3 Oylar
Article Rating
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum Yapmak ve Görüntülemek İçin Tıklayınızx