Anime Nedir, Anime Ne Demek?

Anime nedir ve anime ne demek gibi sorular bilmeyenler tarafından çok merak edilen sorular. Fakat cevapları son derece kısa ve basit. İngilizce animation kelimesinin bir nevi kısaltılmış hâli diyebiliriz anime için. Japonca アニメ şeklinde yazılan bir çizim sanatıdır. Büyük çoğuınlukla mangalardan sinemaya veya televizyona uyarlanır. Anime filmler, 12 bölümlük animeler hatta 1000 bölümlük animeler de bulunmaktadır. Animelerdeki en belirgin özellik şüphesiz tüm yaş gruplarına hitap ediyor olmasıdır. Bunun yanı sıra anime çizimlerinde göze çarpan bir özellik ise karakterlerdeki gözlerin büyük olması ve bacaklarının uzun olmasıdır.

anime nedir, anime ne demek?
anime nedir, anime ne demek?

Anime Nedir? Anime Ne Demek?

Yukarıda bu sorunun cevabını vermiştik fakat bu alt başlık altında yine birkaç şey söylememiz gerekecek. Öncelikle anime ve çizgi dizi veya çizgi film arasındaki farka -veya uçuruma mı demeliydim- bir göz atalım. Çizgi film veya çizgi diziler büyük çoğunlukta çocuklara veya gençlere hitap edecek şeklinde hazırlanır animeler ise her yaşa hitap eder. Öyle ki çocukların izleyemeyeceği animeler de vardır, hem yetişkimlerin hem çocukların keyifle izleyeceği animeler de vardır. Bu yönüyle sinema ve televizyon tarihinde çok büyük bir öneme sahiptir diyebiliriz. Ayrıca animelerin hazırlanma şekilleri çok farklıdır, yoğun bir emek vardır ve bu emeği kötü bir senaryo için harcamak akıl kârı değildir.

Anime Nasıl Yapılır

Animelerin yapımında 2D animasyon tekniği kullanılır. Bu teknik ile sahneler tek tek ve ayrı ayrı çizilir. Saniyeye 25 sahne sığacak şekilde dizayn ederek birleştirilir. Bu yönleriyle diğer çizgi dizi veya çizgi filmlerden özellikle de Batı tarzı olanlardan ayrılır.

Netice itibarıyla animeler bizlere çok şey katar. Sitenin kurucuları olarak ikimizin de hayatında Naruto animesinin büyük bir yerinin olduğunu söylersem abartmış olmam 🙂

Animenin tarihini veya diğer sıkıcı bilgilerini yazmadığım için üzgünüm. Anime tam olarak nedir diye soracak olanlar için yazıyorum. Yalnızca tanımını yaparak animeler üzerine birkaç şey söylemiş olmamın nedeni verilerle değil gerçekle animeyi anlatmaya çalışmam. Ülkemiz açısından bakacak olursak hayatımızı olumlu yönde etkilyecek güzel izler bırakacak kaç tane dizimiz var? Veya soruyu şöyle değiştireyim: Böyle dizilerimiz var mı? Fakat animelerde bunun bile fazlası var. Her ne açıdan bakarsak bakalım edebi değeri ve niteliği yüksek olan mangaların ekrana uyarlanarak anime şeklini almış olması bizim ekrana bu denli heyecanla bakmamıza vesile oluyor. Anime sitesi de bunu yaygınlaştırmak ve güzelce anlatmak için var.

Anime Nasıl Yapılır
Anime Nasıl Yapılır

Unutmadan merak edilen birkaç noktaya daha değinmek istiyorum.

Anime Türkçe ne demek? Bunun için TDK şöyle diyor: Japon çizgi filmi.

Çok Anime izleyenlere ne denir? Buna verilen karşılık ise: Otaku.

Anime erkek ne demek ve anime kızı nedir? Bunun cevabı ne olabilir bilemiyorum 🙂 anime izleyicilerinin karakterlerle fazla bağ kurmasından dolayı anime izleyicileri arasında kullanılan terimler diyebiliriz belki 🙂

Anime isimleri için ise anime öneri kategorimize göz atabilirsiniz. Önerileriniz Twitter adresimizden ulaştırabilirsiniz.

0 0 Oylar
Article Rating
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum Yapmak ve Görüntülemek İçin Tıklayınızx