Webtoon Nedir?

tower of god
tower of god

  Uzun tanımlara, karmaşık tarihlere girmeden  Webtoon nedir? Öncelikle bu soruya cevap bulmakla başlayalım. Webtoon Güney Kore kökenli internet çizgi romanları için kullanılan bir terimdir. İngilizce web ve çizgifilm kelimelerinden oluşmaktadır. Ve genel adıyla webcomic ile aynı şeydir.

       Bilinenin aksine ilk olarak 2000 yılının ağustos ayında Chollian Webtoon’u kuran ve artık kullanılmayan bir İnternet servis motoru olan Chollian ile başladı. 2003 yılına gelindiğinde ise kore web portalı DAUM DAUM Webtoonu okuyucuların hizmetime sundu, daha sonra bunu NAVER takip etti. İlk webtoon örnekleri bağımsız hayattan kesit hikayeler olarak karşımıza çıktı. Tablet ve akıllı telefonların yaygınlaşması sonucu olarak webtoon hızlı bir şekilde hayatımıza girmiş ve popülerliliğini arttırmıştır. Dikey tek bir şerit üzerine yukardan aşağı doğru okunuşu telefon ve tabletlerden rahatça erişilebilir olmasıda bir diğer etken.

omniscient reader viewpoint
omniscient reader viewpoint

        Webtoon anime ve mangalar gibi çok çeşitli kategorilere ayrılır. En çok tercih edilen türlerin başında isekai gelmektedir. Ana karakterin farklı bir evrene ışınlanması yada mevcut evrende farklı güçler kazanması sonucu olayların geliştiği bir türdür. Fantezi, yaşamdan kesitler, shounen, yaoi, yuri gibi daha pek çok türe sahiptir.

Bu paylaşımımızda Webtoon nedir? adlı sorumuza cevap verdik. Webtoon ile alakalı paylaşımlara erişmek için Webtoon kategorisine göz atayı unutmayınız.

Paylaşımlarımızdan anında haberdar olmak için Twitter adresimizi takip edebilirsiniz.

0 0 Oylar
Article Rating
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum Yapmak ve Görüntülemek İçin Tıklayınızx