Tüm Zamanların En İyi 20 Anime Filmi

Anime kavramı teknik olarak dünyanın dört bir yanından gelen her türlü animasyon filmi içerme hakkına sahiptir. Fakat genel olarak bu kelime Japonya’da üretilen animasyon filmlerine atıfta bulunmaktadır. Bizde bu paylaşımımızda sizlere en iyi anime filmlerini listeledik.

20. Küçük Deniz Kızı Ponyo (2008) – Gake no ue no Ponyo

Ponyo, kırmızı elbise giyen ve insan olmak isteyen bir Japon süs balığıdır. Deniz kenarında, iç denize bakan bir kayanın üzerinde yaşayan beş yaşındaki Sosuke, bir sabah, kayalık sahilinde oynarken, saçlarını reçel kavanozuna sıkıştırmış Ponyo ile tanışır. Sosuke onu kurtarıp plâstik bir kovaya koyar. Zaman geçtikte Ponyo ve Sosuke birbirlerine hayran kalırlar. Sosuke, Ponyo’ya korkmamasını ve onu koruyacağını söyler. Ama bir zamanlar insan olan Ponyo’nun babası Fujimoto onu okyanusa dönmesi için zorlar. Ponyo, insan olmak istediğini söyler ve istemeden de olsa dünyanın ekoloji dengesini bozar.

Küçük Deniz Kızı Ponyo
Küçük Deniz Kızı Ponyo

Kaynak: Sinemalar.com

19. Metropolis (2001) – Metoroporisu

Gelecekte, Metropolis isimli gözalıcı şehirdeyiz. Kötü yürekli Duke Red yeni inşa ettirdiği stilize kulesi Ziggurat’ın tepesinden dünyayı yönetmek istemektedir. Tüm robotlardan nefret eden çılgın adam Ziggurat sayesinde tek bir düğmeye basarak tüm dünyadaki makineleri çalışamaz hale getirmeyi ummaktadır. Bir yandan da kaçak bilim adamı Dr. Laughton’a gizli bir laboratuar vermiş, ölmüş kızını örnek alacak çok güzel ve kusursuz bir robot olan Tima’yı sipariş etmiştir. Duke’ün tekinsiz bir manyak olan oğlu Rock laboratuarı keşfettiğinde kıskançlık krizine girer ve ortalığı yakıp yıkar. Bu arada Japonya’dan Dedektif Shunsaku ve yeğeni Kenichi şehre gelirler. Amaçları Laughton’u enselemektir. Kenichi, Tima’nın gerçek bir insan olduğunu sanarak onu yıkımdan kurtardığında yeni bir kovalamaca başlar… ve de çok güçlü bir aşk!

Metropolis
Metropolis

Kaynak: Sinemalar.com

18. Tokyo Tanrıları (2001) – Tokyo Godfathers

Tokyo sokaklarında yaşamakta olan üç evsiz -evden kaçan lise öğrencisi Miyuki, transseksüel Hana ve orta yaşlı alkolik Gin- bir Noel Arifesi’nde çöplerin içinde bir bebek bulurlar. Hep anne olma hayali kurmuş olan Hana, bebeği o gecelik yanlarında tutmak için diğer ikisini ikna eder. Sonraki gün bebeğin annesini bulmak için Tokyo’nun köhne sokaklarından ışıklı caddelerle dolu zengin semtlerine doğru yola çıkarlar. Bu yolculuksa hayatlarının macerası olur; çünkü üçlü kendi geçmişleriyle de yüzleşmek zorunda kalacaklardır.

Tokyo Tanrıları
Tokyo Tanrıları

Kaynak: Sinemalar.com

17. Rüzgarlı Vadi (1984) – Nausicaa of the Valley of the Wind

Rüzgarlı Vadi’de dünya ‘Seven Days of Fire’ isimli yıkıcı bir savaşın ardından yaşanmaz bir yerleşim yerine dönüşmüştür. Savaş sonrası ortaya çıkan zehirli bir gaz sebebiyle tüm doğal yaşam sona ermiş, insanoğlu da yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır. Çok az sayıdaki insan kolonileri bu gazdan arındırılan irili ufaklı adalarda yaşamaktadır. Prense Nausicaa’nın halkı da bu insan topluluklarından biridir. Prenses Nausicaa, doğaüstü güçleri sayesinde canlı olan tüm varlıklarla ve ormanlarla konuşup anlaşabilme yeteneğine sahiptir. O bu zehirli gaz dolu ormanlara karşı halen daha umutludur ve bir kurtuluş yolu bulabileceği inancını taşır.
Animasyon üstadı Hayao Miyazaki’nin aynı isimli ‘manga’ serisinden uyarladığı film yönetmenin en önemli yapıtlarından biri.

Rüzgarlı Vadi
Rüzgarlı Vadi

Kaynak: beyazperde.com

16. Küçük Cadı Kiki (1989) – Kiki’s Delivery Service

Her anı seyirciyi gülümseten bu filmde 13 yaşına basan küçük cadı Kiki, geleneklerine göre kendi hayatını kurmak, kendini bulmak için doğup büyüdüğü evden can yoldaşı kedisi Jiji ile ayrılır ve okyanus ötesine doğru bir yolculuğa çıkar. Diğer cadıların özel yeteneklerinin aksine hiçbir becerisi olmadığını düşünen kahramanımız, süpürgesi sayesinde bir kurye servisi kurar ve kendi ayakları üstünde durmayı başarır. Zaman içinde kendine inancını yitiren Kiki, yeteneklerini kaybetmiş gibi görünse de içindeki sese kulak verdiği an yeniden hayata tutunur. Miyazaki’nin olmazsa olmazı uçma unsurunun olabildiğince işlendiği bu animede, öykülerine lokomotif olan yolculuk temasının son durağı yine kişinin kendi yüreği olur.

Küçük Cadı Kiki
Küçük Cadı Kiki

Kaynak: filmhafizasi.com

15. Kırmızı Kanatlar (1992) – Porco Rosso

Post-apokaliptik bir dünyada ödül avcılığı yapan pilotların en meziyetlisidir Porco Rosso. Bir taraftan da amansız bir romantik, kara bahtlı bir sevdalı… Ace ise hem havada hem aşkta en büyük rakibidir Rosso’nun. İkisi de son, büyük bir düelloya hazırdır. Miyazaki’nin geleneksel mangaya en çok yaklaştığı çalışması olan Porco Rosso, mağlup bir milletin (Japonya) hezeyanlar içerisinde yaşadığı iddiasını taşırken, ona kurtuluş yolu olarak daha mutlu bir geleceğe inanmayı önermektedir. Süslü ve iddialı cümlelerin olmadığı, küçük mimik ve jestlerle kalplerin çalındığı, izlendikten sonra yüzünüzde tebessümle karışık bir hüzün bırakacak olan bir film Porco Rosso.

Kırmızı Kanatlar
Kırmızı Kanatlar

Kaynak: filmhafizasi.com

14. Senin Adın (2016) – Kimi no na wa

Senin Adın, farkı yerlerde yaşamalarına rağmen birbirlerine bağlı bir hale gelen iki yabancının hikayesini anlatıyor. Hayatından pek memnun olmayan Mitsuha, etrafı dağlarla çevrili bir bölgede yaşar. Vali olarak çalışan babası seçim kampanyaları ile uğraşmaktadır. Evde kendisi, kardeşi ve büyükannesi dışında kimse yoktur. Kırsal kesimdeki yaşamından fazlasıyla sıkılan Mitsuha, Tokyo’da yaşamanın hayalini kurar. Mitsuha ile aynı yaşlarda olan Taki ise, Tokyo’da yaşayan bir gençtir. Taki’nin günleri çalışarak ve arkadaşları ile vakit geçirerek geçer. Ancak bir gün, rüyasında kendini dağların sardığı bir kentte yaşayan bir kız olarak görecektir. Mitsuha ise tam tersi, kendini Tokyo’da yaşayan bir erkek olarak. Birbirine yabancı bu iki genç, garip bir şekilde kendilerini, birbirlerine bağlanırken bulacaktır.

Senin Adın
Senin Adın

Kaynak: beyazperde.com

13.  Aşırıcılar (2010) – Kari-gurashi no Arietti

Yıl 2010, yer Tokyo. sadece 10 cm. boyunda olan Aşırıcılar adı verilen ve insanların evlerinin yer döşemelerinin altında yaşayan bir grup minik insandan biri olan 12 yaşındaki Sho, annesinin eskiden çocukluğunun geçtiği eve gelir. Fakat burada bir kedinin çalıların arkasındaki bir şeye saldırmasına tanık olur. Daha sonra bir karganın saldırısına uğrayan kedinin peşinden merakla giden Sho, bir Aşırıcı olan Arrietty ile tanışır. O gece, Arrietty’nin babası Pod küçük kızına nasıl şeker aşırdıklarını göstermek için onu döşemenin üstüne çıkarır. O sırada Arrietty, Sho’nun uyanık olduğunu fark edip elindeki küp şekeri düşürür. Sho her ne kadar korkmalarına gerek olmadığını söylese de, Pod yine de taşınmaları gerektiğine karar verir…

Aşırıcılar
Aşırıcılar

Kaynak: beyazperde.com

12.  Kurt Çocuklar (2012) – Wolf Children

Hana on dokuz yaşındadır ve üniversitede tanıştığı sessiz, yakışıklı bir gence vurulur. Bu çiftin masalımsı aşkı çocuğun ‘kurt adam’ olduğunu,ve türünün son örneklerinden biri olduğunu açıklamasıyla bambaşka bir derinlik kazanır. İki tane çocukları olur: yaramaz ve inatçı Yuki ile sessiz ve ürkek Ame. Çocuklar da babaları gibi hem insan hem kurttur. Baba aniden ölünce Hana zor bir karar verir ve sıradışı ailesini şehirden uzak, ıssız bir dağ evine taşır. Orada doğaya yakın bir hayat kurarlar. Fakat çocuklar büyüdükçe kim olduklarıyla ilgili sorular da büyür: Kurt mu, insan mı? Yaz Savaşları ve Zamandan Atlayan Kız gibi filmlerle yakından tanıdığımız animasyon ustası Mamoru Hosoda bu kez yumuşacık, kalbinizi çalacak bir hikâyeyle karşınıza çıkarken ince işlenmiş karakterlerinden ve sürükleyici anlatımından da taviz vermiyor.

Kurt Çocuklar
Kurt Çocuklar

Kaynak: beyazperde.com

11.  Paprika (2006) – Paprika

Terapistlerin, hastalarının rüyalarına giriş yapabilmeyi sağlayacak bir cihazın gelişim aşamasındayken çalınmasıyla olagelen kötü kullanımlar sebebiyle rüya-gerçek ayrımını yapmakta zorlanmaları ve bunun sonucunda yüzleşmek zorunda kaldıkları durumları, bilinçaltının derinlikleri ve psikanalitik ile harmanlayan Paprika, karnaval atmosferindeki rüya alemlerinin rengarenk cümbüşü içerisinde ulaşılması zor bir yaratıcılık sergiliyor

Paprika
Paprika

Kaynak: filmhafizasi.com

10.  Gökteki Kale (1986) – Castle in the Sky

Sheeta adındaki genç bir kız gizemli mavi bir taşın sahibidir. Kız hükûmet için çalışan gizli ajanlar tarafından kaçırılmış ve uçan bir gemide henüz bilinmeyen bir yere götürülmektedir. Aniden bir tehlike belirir, ve gemiye yaşlı hava korsanı Dola ve emrindeki uçan korsanlar çetesi saldırır. Onlar da Sheeta’nın sahip olduğu taşı istiyorlardır. Sheeta’nın odasına girerler, Sheeta onlardan kaçarak gemiden aşağıya düşer. Ancak düşerken taşın yardımıyla yere çakılmadan havada süzülerek yere inebilmiştir. Uyandığında Pazu adında genç bir çocuğun kolları arasında bulur kendini. Pazu ona yardım etmeye çalışır. Sheeta Pazu’nun evinde Laputa’nın efsanevi krallığının resmini görür. Resmi Pazu’nun babası çekmiştir, Pazu’nun babası geri döndüğünde gökyüzünde asılı duran bir adadan bahsetmiştir, kimse onun keşfine inanmaz. Korsanlar Pazu’nun evini bulurlar, onlar da askeri bir uçak alarak Laputa’yı aramaya koyulurlar.

Gökteki Kale
Gökteki Kale

Kaynak: Wikipedia.com

9. Rüzgar Yükseliyor (2013) – The Wind Rises

The Wind Rises, uçaklara bir hayli ilgili olan ve bir gün uzman bir uçak tasarımcısı olmanın hayallerini kuran başkahraman Jiro’nun hikayesini ele alıyor. En büyük idolü ise bu alanda tanınmış bir uzman olan, Alpler’in ötesindeki Caproni’dir. Caproni işlerinin estetik güzelliği ve muazzam teknik becerisiyle bu alanın önde gelen isimlerinden biri olmuştur. Çocukluğundan beri görme sorunları yaşayan Jiro, 1930’ların sonundan önemli bir kurumun uçak departmanına girmeyi başarır. Zaman ilerledikçe başarısı patronlarının da ilgisini çeker ve onu istediği gibi tasarım yapması konusunda özgür bırakmaya karar verir. İkinci Dünya Savaşı başlamak üzeredir ve Jiro’nun hayatında birçok şeyi değiştirecektir. Filmin yönetmen koltuğunda usta sinemacı Hayao Miyazaki bulunuyor.

Rüzgar Yükseliyor
Rüzgar Yükseliyor

Kaynak: beyazperde.com

8. Yürüyen Şato (2004) – Howl’s Moving Castle

Hayao Miyazaki’nin 2004 yapımı olan Howl’s Moving Castle, Diana Wynne Jones’un Yürüyen Şato isimli çocuk kitabından uyarlama bir animasyon. Erginleşme çağında olan Sophie’nin kötü bir cadı tarafından yaşlı bir kadına dönüştürülmesiyle atıldığı macerasını bize anlatmakta.

Yürüyen Şato
Yürüyen Şato

Kaynak: filmhafizasi.com

7. Prenses Mononoke (1997) – Princess Mononoke

Prenses Mononoke, Ashitaka’nın maceralarını anlatıyor. Huzurlu bir şekilde yaşamını devam ettiren Ashitaka, bir gün ormandan gelen bir kötülüğün farkına varır. Orman Tanrısı, tüm tavizsizliğiyle ve sınırsız gücüyle, temas ettiği her varlığı yıkarak yoluna devam etmektedir. Küçük bir kızı kurtarmak için Orman Tanrı’sına karşı koymaya çabalayan Ashitaka lanetlenir. Bu lanetten kurtulabilmesi için ona yardım edebilecek tek varlık olan ‘Ormanın Ruhu’nu bulması gerekmektedir. Ancak bu arayış için çıkacağı yolculuk, pek de tekin ya da tehlikesiz değildir. Ashitaka kendi korkularıyla yüzleşirken adına savaş denilen bu mücadelede herkesin zarar gördüğünü gözlemleyecektir.

Prenses Mononoke
Prenses Mononoke

Kaynak: beyazperde.com

6. Dün Gibi (1991) – Only Yesterday

27 yaşındaki Taeko, Tokyo’da yaşayan yalnız bir bayandır. Şehirden bir süreliğine uzaklaşmak isteyen Taeko, uzakta yaşayan üvey kız kardeşinin yanına gitmeye karar verir. Buraya gelince huzuru bulan Taeko, çocukluk anılarına geri döner. Eski hatıralarını yeniden yaşamaya başlayan kadın, kariyerine ve özel hayatına dair önemli kararlar alması gerektiğini fark eder. Hayao Miyazaki’nin yapım şirketi Stüdyo Ghibli’den sıcak bir film.

Dün Gibi
Dün Gibi

Kaynak: beyazperde.com

5. Akira (1988)

Sene 2019… Dünya savaşı esnasında esrarengiz bir silah Tokyo’yu yerle bir etmiştir ve bunun üzerinden tam 30 sene geçmiştir. Tokyo’nun yerine inşa edilen Neo-Tokyo, teknoloji çağının tüm gerekliliklerini yerine getirmektedir. Mafya ve terör ise bu şehrin damarlarına sızmıştır. Artık şehre hükmeden bu devasa kaosu engellemenin, ya da onun hızını kesmenin, hiçbir yolu yoktur. İki eski dost olan Tetsuo ve Keneda, çeteleriyle birlikte gizli bir askeri üsse girmeyi başarır. Ancak biri yakalanır ve deneylerde denek olarak kullanılmaya başlanır. Bunun üzerine kazandığı güçleri, kendi istekleri doğrusunda kullanacaktır.

Akira
Akira

Kaynak: beyazperde.com

4. Ateşböceklerinin Mezarı (1988) – Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies, insanlık tarihinin en kara lekelerinden biri olan II. Dünya Savaşı’nın yıkıma uğrattığı hayatları iki küçük kardeş üzerinden anlatıyor. Annelerini savaşa kurban veren Seita ve Setsuka babalarının da savaşta olması nedeniyle yakın bir akrabalarına gönderilirler. Burada tutunamayan bu iki küçük çocuk evden kaçarak, kendilerini savaşın izlerinin anbean körüklendiği sokaklara atarlar. Ancak bu yolculuk bildiğimiz türden yolculukların aksine, kan kokulu sokaklarda verilen bir yaşam savaşına dönüşecektir. Akiyuki Nosaka’nın yarı biyografik romanından uyarlanan film, savaş üzerine yapılmış filmler arasında en dokunaklı ve en gerçekçi üsluba sahip olanlardan biridir.

Ateşböceklerinin Mezarı
Ateşböceklerinin Mezarı

Kaynak: beyazperde.com

3. Komşum Totoro (1988) – My Neighbor Totoro

Komşum Totoro’da anneleri, isimlendirmeyen ve uzun süreli bir hastalığa yakalandığında ona daha yakın olmak için yattığı hastanenin yakınındaki eski bir eve taşınmak isteyen iki küçük kız, bir profesör olan babalarını da ikna edip bu kırsal yere taşınırlar. Küçük kızlar Satsuki ve Mei zamanla evin içerisinde onlarla birlikte yaşamakta olan, bazı varlıkların olduğunu fark ederler. Bu varlıklardan bir şekilde kurtulduklarında, evlerinin karşısındaki ormanda karşılaştıkları büyüleyici varlıklar iki kardeşi büyülü bir dünyanın içerisine sürüklerler.
Komşum Totoro, Japon animasyon üstadı Hayao Miyazaki’nin kült filmlerle dolu filmografisinin en samimi ve en büyülü hikayelerinden biri.

Komşum Totoro
Komşum Totoro

Kaynak: beyazperde.com

2. Yüreğinin Sesi (1995) – Whisper of the Heart

4 yaşındaki Shizuku Tsukishima orta okulu bitirmek üzere olan bir genç kızdır. Kitap okumayı çok seven Shizuku, kütüphaneden aldığı kitapların içinde kart bulur. Kartlarda Seiji Amasawa yazmaktadır. Bu kişinin kim olduğunu merak eden ve araştırmaya başlayan Shiuzku, kendi hayatıyla ilgili de önemli şeyler keşfedeceği bir yolculuğa çıkar. Hayao Miyazaki’nin senaryosunu yazdığı Whisper of the Heart, filmi yaptıktan bir süre sonra ölen Yoshifumi Kondo’nun tek ve son filmi olma özelliği taşıyor.

Yüreğinin Sesi
Yüreğinin Sesi

Kaynak: beyazperde.com

1. Ruhların Kaçışı (2001) – Spirited Away

Ruhların Kaçışı, Japon animasyon üstadı Hayao Miyazaki’nin en değerli yapıtlarından biri. Film, küçük Chihiro ve ailesinin yeni bir kasabaya taşınmalarıyla açılır. Yolculuk esnasında yolda gördükleri bir tünele dikkat eden aile, tünelin içerisinden geçtiklerinde karşılaştıkları fantastik dünyanın içerisinde büyülenirler. Ancak bu kasabada yolunda gitmeyen bir şeyler vardır, bu büyü kısa bir zaman sonra bozulacaktır. Ailesini kaybeden küçük Chihiro, babasını kurtarmak için korku dolu bir maceraya atılacaktır.
Animasyon türünün en önemli örneklerinden biri olan film, 75. Akademi Ödülleri’nde En İyi Animasyon dalında Oscar’a; 52. Berlin Film Festivali’nde ise Altın Ayı ödülüne layık görülmüştür. Film, Japon sinema tarihinin en başarılı filmi olarak da kırılması güç bir rekoru elinde tutuyor.

Ruhların Kaçışı
Ruhların Kaçışı

Kaynak: beyazperde.com

En iyi anime filmi listesini sizlerle paylaşmış olduk. Sizde bu filmlerden aralarında ilginizi çeken olursa izleyebilirsiniz. Anime film listesinin kaynağını ise şu linkten ulaşabilirsiniz.

Anime Film Listesi: thecinemaholic.com

Bu liste dışında güzel olduğunu düşündüğünüz bir film var ise yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayınız.

Anime ile ilgili haberlere ve daha fazlasına ulaşmak için Anime kategorisine göz atabilirsiniz.

Anime hakkında bilgilerimi bu sitede kullanıcıya aktarmaya çalışacağım. ^_^

0 0 Oylar
Article Rating
Abone Ol
Bildir
guest
10 Yorum
Eskiden Yeniye
Yeniden Eskiye En çok oy alan
Inline Feedbacks
View all comments
jonah hill

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Başarılar dilerim.

madefix merhem

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Bu konular üzerine araştırma yapmak, öğrenmek önemli.

bilgi

verdiğiniz detaylı bilgilerden ötürü çok teşekkür ederim

viski fiyatları

detaylı ve akıcı bir makale olmuş kaleminize sağlık

Takipçi Hilesi

Detaylı bir makale olmuş kaleminize sağlık

saatler

detaylı bilgilendirme için teşekkür ederim

bilgi

detaylı bir bilgilendirme olmuş fayda gördüm teşekkür ederim

memur

detaylı bir makale olmuş epey faydasını göreceğimi düşünüyorum teşekkürler

Bilgili Sözlük

Detaylı bir içerik olmuş. Üstelik de akıcı. Teşekkürler

Bu Kadar Bilgi

Detaylı bir makale olmuş. Baştan sona okudum ve karşılaşmış olduğum için de mutluyum. Teşekkür ederim.

10
0
Yorum Yapmak ve Görüntülemek İçin Tıklayınızx