Lelouch vi Britannia Karakter Analizi – Code Geass

Lelouch vi Britannia karakterinden bahsetmeden önce animeyi ele alırsak, 2 sezon 50 bölüm ve 3. Sezon niteliğinde 1 filmden oluşan, ilk 2 sezonu 2006 ve 2008 tarihleri arasında yayımlanan filmi ise zorla 2019 da çıkmasına rağmen bana göre gayet başarılı bir film olmuştu.

Lelouch Vi Britannia Kimdir?

Lelouch vi Britannia
Lelouch vi Britannia

Lelouch vi Britania yada Lelouch Lamperouge olarak tanıdığımız ana karakterimiz Charlez Zi Britania ve Leydi Marianne’nin oğlu, Nunnaly’nin ağabeyi, aynı zamanda hanedenın 17. Prensi ve 99. İmparatorudur. Üstün Bi zekaya sahip olmasının yanı sıra kendisi Britania dan nefret etmektedir. Bunun sebebi ise babasının adalet anlayışı ve ailesine yapılan haksızlıklardır. Lelouch annesine düzenlenen suikast sonucu babasının annesini korumadığından şikayet eder ve babası buna kötü bir şekilde karşılık verince prensliğini ve soyadını reddeder ve Britania dan sürülür. en yakın dostu Japon Başbakanının oğlu Suzaku Kurugiri’nin yanına Japonya’ya gönderilir. Buna rağmen Britania’nın Japonya’yı yıkması uzun sürmez. Kendisi ve kardeşi Nunnaly ile yaşayanan Lelouch suikast girişimlerini engellemek için Britania adını reddederek Lamperouge soyadını alır.İşte karakterimiz için herşey bu andan sonra başlar. Her gün Britania’yı yok etmek için planlar yapar ve bunu bir gün başarır.

  Ana karakterimiz Lelouch fazlasıyla sessiz, fikirlerini kendine saklayan, karşıt görüş gösterip tartışma yaratmayan bir karakterdir. Görüşlerini genellikle sadece kendine saklar. Lelouch Lamperouge satranç ve genellikle kumar oynar, okul konseyinde başkan yardımcısıdır. Dersleri asar ve genelde derse gelince de uyur. Ama Lelouch Vi Britania bunun tam aksi biridir. Küçük yaşlarından beri güçlü bir duruşu olan ve kendini kolay kolay yıkmayan ve aynı zamanda zero (direnişçiler, Japonlar yada kara şovalyeler) grubunun lideridir. Aynı zamanda zekasını ve Geass’ını aynı anda kullanan bir karakterdir. Bazı hatalar yapsa da en azından kendi açısından, dünyayı Nunnaly için yaşanılabilir bir hale getirmeye çalışır. Genel anlamda baktığımız zaman Lelouch’un en yegane amacı Nunnaly’nin mutluluğudur. Onun istediği dünyayı yaratmak için var olan dünyayı yıkması gerekmektedir. Ve bunuda mükemmel ve zeki bir şekilde yapar. Zaten bunu son bölümdeki “Ben dünyaları yıkar ve onu yeniden yaratırım.” sözünden anlayabiliriz. Bunu yaparak hem Suzaku’ya bıraktığı Zero kimliğiyle Zero’yu kahraman ilan eder. Lelouch bu şekilde asıl amacına ulaşır. Nunnaly’nin mutlu olabileceği bir dünya yaratmıştır. Ama Lelouch bir şeyi hesaba katmayı unutur. Nunnaly’nin mutlu olması için gereken tek şey aslında Lelouch’tur.

Lelouch vi Britannia Sözleri
Lelouch vi Britannia Sözleri

Lelouch kurgusal olarak gerçekten fazla düşünülerek ve emek verilerek yazılmış çok iyi bir karakterdir. Animede ki verdiği kararlar, zekasını nasıl kullandığını göstermeleri aynı zamanda duygularını bize açık olarak göstermemesi, yalan söylemesi ama bir yandan da ardındaki sebepleri göstermeleri, karakteri anlamamıza yardımcı olur. Yaptığı işler felsefi açıdan bakıcak olursak Bi çok kişiye uymayabilir ama, animedeki çoğu kişiyle benzerlik gösterir. En fazla da Suzaku ile. Animenin sonuna doğru bunu kendileri de farkeder. Aslında Suzaku mantıklı ve zor bir şekilde herşeyi içerden değiştireceğine inanır. Ve bir bölümde dediği gibi bunun uğruna dostlarını bile satar. İşte benim benzer bulduğum kısım burasıdır. Zero yani Lelouch’ta amacına ulaşmak için herkesi karşısına alır ve öldürmesi gerekeni öldürür. Ama Suzaku’nun yaptığının bundan bir farkı yoktur. Bunu görmemesinin tek sebebi zero nun euphemiya yı öldürmesidir.

    Lelouch aslında bir okadar kompleks, anlaması güç ama bir o yandan da anlaması kolay bir karakterdir. Aslında çoğunlukla duygusal biridir. Lelouch Vi Britania ve Lelouch Lamperouge farklı kişilerdir. Ama amaçları aynıdır. Kardeşinin mutluluğu. Kendisi kardeşi uğruna, bütün dünyayı karşısına alabilecek bir imparator, bütün arkadaşlarını karşısına alabilecek bir dost, bütün astlarını karşısına alabilecek bir liderdir.

Lelouch Vi Britannia Sözleri?

Bu başlıkta sizlere anime boyunca karakterin söylediği beğendiğim sözleri yazacağım. Eğer sizlerinde hoşunuza giden sözleri varsa yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayınız 🙂

  • Dünya sadece güzel sözlerle değiştirilemez.
  • Seni işim bitene kadar kullanacağım ve sonra bir çöp gibi atacağım.

Öneri ve isteklerinizi Twitter adresimizden iletebilirsiniz.

Naruto Fanboy'u, Zero'nun Askeri

5 1 Oy
Article Rating
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum Yapmak ve Görüntülemek İçin Tıklayınızx