Shikamaru Nara Karakter Analizi – Naruto

Naruto ve devamı olan Naruto Shippudden animelerinde Shikamaru Nara karakterinin yerini, önemini  ve karakter analizi bu konu içerisinde ele alacağız. Anime sitesi olarak bu noktada herkese fikrini beyan etme hakkı sunarak her karakteri farklı kişilerden okuma fırsatını oluşturmaya çalışacağız. Admin olarak en sevdiğim karakterlerden olan Shikamaru ile başlıyorum devamını sizin getireceğinizi temenni ediyorum. Ön bilgi ile başlayalım:

Shikamaru Nara Kimdir

Asuma’nın takımının bir parçasıdır. Nara klanının gölge tekniğini kullanması nedeniyle “Ino-Shika-Cho” üçlüsünün çok önemli bir üyesidir. Hem Narutoda hem de Naruto Shippuden de takım çalışmasının en renkli ve en güzel göründüğü takım desek yeri var. Shikamaru kıvrak zekası, üşengeçliği ve bulutları izlemesiyle akılda kalan bir karakterdir 🙂 tabii bir de sigaradan nefret eder. Choji, Shikamaru’nun en yakınıdır çünkü çocukluktan beri hep birlikte hareket etmişlerdir. Naruto’yu en baştan beri seven ve destekçisi olan karakterlerden de biridir.

Shikamaru Nara karakter analizi

Shikamaru Nara Karakter Analizi

En çok tembel olduğu düşüncesiyle ön plana çıkan bir karakter olmasına karşın, ben tembelliğin aksine değer yargılarının farklı olduğunu düşünüyorum. Zira animede de sıkça görüyoruz ki Shikamaru’ya ihtiyaç olan her noktada Shikamaru son derece kilit noktalarda görevini başarıyla tamamlamıştır. Bunun en büyük etmenlerinden biri de Shikamaru’nun bilek gücüyle değil zekasıyla savaşabileceği gerçeğidir. Shogi oyununda uzun uzun vakit geçiriyor olmasını Naruto’nun ekstrem çalışmalarına eş tutabiliriz. Naruto o çalışmaların neticesinde başarılı olduysa Shikamaru da Shogi oyunu ve bulutları izlerken düşündükleri ile başarılı oldu. Hidan’ı yenebilmesi bunu açıkça ortaya koyuyor ne kendi gücüyle ne de takım arkadaşlarının gücüyle bunu başarabilmesi mümkün olmayacaktı, zekice bir plan Hidan’ı alt etmek için ona yetmişti.

Animenin ilerleyen zamanlarında ve savaşlarda Shikamaru, hem beyin takımında hem de fiziki manada büyük rol oynuyor. Kurduğu planlar, yaptığı analizler ve düşmanı tanıyarak güç odaklı değil teknik odaklı zaferlere yönlendiren bir tarafı var. Naruto için de Shikamaru çok mühim bir karakter oldu her zaman Naruto’nun destekçisi olarak onun gelişmesinde ve ilerlemesinde büyük rol oynadı. Tabii bir de Temari ile olan ilişkisi var onu unutmamak gerekiyor 🙂 bu konuda son derece başarısız ve yetersiz de olsa birbirine en çok yakışan çiftlerden biri olduklarını söylemek mümkün.

Sonuç olarak Hokage Danışmanı olan Shikamaru, en doğru rütbeye gelmiş bulunuyor. Çünkü Hokageliğin getirdiği sorumlulukları taşımak istemese de Konoha için faydalı olmayı isteyen ve stratejik dehasıyla zekasına ihtiyaç olan bir karakter.

Asuıma ile olan bağına pek değinmediğimi fark ettim, hocadan çok baba-oğul gibi bir ilişkilerinin olması. Asuma’nın Shikamaru’nun kucağında ölmesi ve evladını Shikamaruya emanet etmesi de son derece hüzünlü sahnelerdi.

 

Siz de sevdiğiniz karakterin analizini yapmak isterseniz kayıt olarak bize katılabilirsiniz 🙂

Instagram hesabımızda sürekli paylaşılan içeriklere erişmek için takip edebilirsiniz.

5 2 Oylar
Article Rating
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum Yapmak ve Görüntülemek İçin Tıklayınızx