Higurashi no Naku Koro ni İnceleme

Higurashi no Naku Koro ni

Higurashi no Naku Koro ni İnceleme yapmadan önce ilk olarak anime hakkında bilgiler vereceğim;

Stüdyo: Stüdyo Deen

Tür: Gizem, Korku , Psikoloji, Doğa Üstü, Gerilim

İlk Bölüm Yayın Tarihi: 5 Nisan 2006

Bölüm Sayısı: 26

Myanimelist Puanı: 7.95

Başlamadan önce yazıyı okurken dinlemeniz için animenin openingini buraya bırakıyorum

https://open.spotify.com/track/0Tj6MbG2QY4WaMHwU3aROR?si=HOXDViuESMerG4MpGVxO9w

Higurashi no Naku Koro ni
Higurashi no Naku Koro ni

Higurashi no Naku Koro ni İnceleme

Tekrar eden bi kaderin içerisinde olsan ne yapardın ?

Higurashi no Naku Koro ni işleniş tarzı olarak biraz farklı bir anime. Başta ne oluyoruz e bunlar daha önce de yaşanmıştı diyebilirsiniz. Evet işte tam bunu söyletmek için yaklaşık 4 bölümde bir hikaye farklı dünyalarda başa sarıyor. Hikayemiz Maebara Keiichi nin Hinamizawa adlı küçük bir köye taşınmasıyla başlıyor (!). 5 kişilik bir arkadaş grubuna sahip olan karakterlerimiz (Mion, Satoko, Rena, Rika ve Keiichi) okuldan sonra birlikte eğlenerek, kulüp etkinlikleri yaparak geçirmektedirler. Başta animenin bu neşeli havası sonrada kasvetli ve ürkütücü bir hale bürünür çünkü karakterlerimiz olaylar her başa sardığında kendilerini kaybederek farklı sebeplerden cinayetler işlerler. Hinamizawa işte tam böyle bir yer, başta çok güneşli ve insanın içini açan bi havası varken köyün geçmişi onu korkunç bi sona sürükler.

Köyün geleneği olarak her yıl Watanagashi (pamuk yüzdürme) festivali gerçekleşir. Fakat bu festivalin uğursuz bir tarafı vardır, yaklaşık 5 yıldır devam eden gizemli cinayetler. 5 yıldır her festival gecesinde 1 kişi ölür 1 kişi ise kaybolur ama bu yıl bir farklılık olarak iki kişi birden ölür. Bu cinayetlerin sebebini köy halkı köyün koruyucu tanrısı olan Oyoshiro-sama’nın bir laneti olarak tanımlarlar. Peki gerçekten bu bir lanet mi yoksa işlerin arkasında başka açıklanamayan durumlar mı mevcut ?

Bölümler tekrar ettikçe genelde olaylar, gizemli cinayetlerde ölen ve kaybolan kişiler de aynı. Değişen şey ise karakterlerin yaşadıkları, olaylara yaklaşımları ve kendilerini son olarak nerede buldukları. Yazının bundan sonraki kısmı ufak spoiler bulundurabilir.

Higurashi no Naku Koro ni İnceleme
Higurashi no Naku Koro ni İnceleme

Dünyalar değişirken değişmeyen şeylerden birisi hatta en önemlisi ise Furude Rika’nın ölümüdür. Hinamizawa’nın her 1983 Haziranında pamuk yüzdürme festivalinden bir süre sonra Rika bir şekilde birileri tarafından öldürülür ve gözlerini başka bir Hinamizawa Haziranına açar. Yeni hayatlar başlarken olayları tek hatırlayan kişi ise yalnızda Rika’dır. İçinde bulunduğu durum onu tam bir umutsuzluğa sürüklerken bu sefer Keiichi eski bir dünyada arkadaşlarını öldürdüğünü hatırlar ve olayları durdurabileceğini düşünür.

Köyün üstüne çökmüş büyük aileler, sadece mutlu günler yaşamak isteyen arkadaşlar, mecburi ölümler ve bir türlü zinciri kırılamayan kader. Higurashi no Naku Koro ni bu türde yayınlanmış çok güzel animelerden biri. Eğer serinin arkasındaki asıl gizemi çözmek isterseniz Higurashi no Naku Koro ni Kai’yi izlemenizi tavsiye ederim. Ve izlerken hiçbir detayı kaçırmamaya dikkat edin belki diğer bölümler için bir şifre olabilir.

İzlemek isteyenler için 2 ana hikaye ve 4 ovanın sıralaması şu şekilde;

  • Higurashi no Naku Koro ni  (Ana hikaye)
  • Higurashi no Naku Koro ni Special: Nekogoroshi-hen  (Yan hikaye)
  • Higurashi no Naku Koro ni Kai  (Ana hikaye)
  • Higurashi no Naku Koro ni Rei  (Yan hikaye)
  • Higurashi no Naku Koro ni Kaku: Outbreak  (Yan hikaye)
  • Higurashi no Naku Koro ni Kira  (Yan hikaye)

Daha fazla Anime Önerilerine göz atmak isterseniz Anime Öneri kategorimize göz atabilir, Twitter adresimizden güncelleme ve duyurulara ulaşabilirsiniz.

0 0 Oylar
Article Rating
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum Yapmak ve Görüntülemek İçin Tıklayınızx