Fruits Basket Konusu ve Fruits Basket Karakter Tanıtımları

Serinin ismindeki “basket” kelimesinden dolayı çoğunuz ilk bakışta spor animesi zannetmiş olabilirsiniz lakin serimizin sporla uzaktan yakından bir alakası bulunmamakta. Fruits Basket serisini kısaca meyve sepeti olarak çevrilebilir. Bu isim de ana karakter Tohru’nun küçükken oynadığı meyve sepeti isimli  bir oyundaki  anısından geliyor .

Fruits Basket Konusu

Tohru Honda babasını üç yaşındayken kaybetmiştir ve annesi ile yaşamaktadır. Annesi bir gün işe giderken kaza geçirir ve ölür. Bunun üzerine Tohru büyükbabası ile yaşamaya başlar.Büyükbabası evini tamir ettireceği için Tohru dan bu süre zarfında arkadaşlarından birinde kalmasını rica eder. Tohru da arkadaşlarına yük olmamak için azıcık parasıyla çadır satın alır ve Sohma ailesinin arazisinde çadır içinde yaşamaya başlar. Arazide gezinen Shigure ve Yuki, Tohru’yu çadırdan çıkarken görür.  Bunun üzerine  ev işlerini yapması karşılığında Tohru’dan evlerinde kalabileceğini söylerler. İsteği kabul eden Tohru Sohmalar ile yaşamaya başlar .

Bir gün Yuki’yi teke tek dövüşte yenmek isteyen Kyo Sohma evinin penceresinden çıkagelir. Yuki ile dövüşmeye başladıklarında Tohru araya girmeye çalışırken yanlışlıkla Kyo’ya sarılır.  Kyo kediye dönüşmüştür! Şaşkına dönen Tohru karşısında bu durumu saklayamayacaklarını anlayan Shigure , Sohma ailesinin lanetini Tohru’ya anlatmaya karar verir . 12 zodyak hayvanı ruhuyla lanetlenen 13 aile üyelesi karşı cinsten biriyle sarıldığında sahip oldukları zodyak ruhuna dönüşmektedir. (Seride kedi ruhu 12 zodyak hayvanı olarak kabul görmüyor) Lanet asırlardır Sohma ailesinin üzerindedir. Tohru ilerleyen bölümlerde zodyak üyeleriyle teker teker  tanışır ,her biri derinden yaralanan aile üyeleriyle ilgilenir ve bu lanetin ortadan kalkması için onlarla birlikte mücadele eder .

Fruits Basket
Fruits Basket

Fruits Basket Karakterleri

Fruits Basket animesin konusu çok etkili olsa da asıl olayların etkisini çıkartan o karakterlerin davranışları ve hayat hikayeleridir. Bizde sizlere animenin konusunu daha iyi yansıtması açısından Fruits Basket animesin karakterlerinden bahsetmeye çalıştık. Naruto adlı animeye ilgi duyuyorsanız aşağıdaki linkten naruto karakter analizlerini inceleyebilirsiniz.

1- Tohru Honda 

Tohru Honda 
Tohru Honda

 

Katsuya ve Kyoko çiftinin tek çocuğu olan Tohru lise bire gitmektedir.  Harika bir aşçıdır.  Hanajima ve Arisa adında iki arkadaşa sahiptir . Emekli maaşı ile geçinen büyükbabasına yük olmamak için okuldan sonra yarı zamanlı temizlik işinde çalışır. Büyükbabasının evinin tamir edilmesi üzerine ise  Shigure ve Yuki Sohma ile yaşamaya başlar.  Tohru, herkese karşı nazik ve iyi tutumuyla bilinir.  Melek gibi bir kalbi vardır.  Küçük şeylerden bile mutlu olur . Yanında daima annesinin resmini taşır.  Annesi liseden mezun olamadığı için üzülmüş ve Tohru’dan mutlaka liseye gidip mezun olmasını istemiştir . Tohru okula gitmeyip  çalışmak yerine annesinin isteği üzerine liseyi mutlaka bitirmekte  karar kılmıştır.

 

2- Yuki Sohma

Fruits Basket Yuki Sohma
Fruits Basket Yuki Sohma

 

Okuldaki öğrenciler tarafından “Prens” lakabıyla çağrılır. Okuldaki öğrencilerin oluşturduğu Prens Yuki Fanclub adında bir hayran kulübüne sahiptir. Birçok hayranı tarafından çekici ve başarılı bir adam olarak tasvir edilse de ailesi tarafından travmatize edildiği bir geçmişe sahiptir.  Bu yüzden kendine güven sorunları vardır ve etrafında pek çok insan olmasına rağmen yalnız hissetmektedir. 

 

4- Shigure Sohma 

Shigure Sohma 
Shigure Sohma

Mesleği yazarlıktır. Çoğu zaman vurdumduymaz tavırları ile editörünü çileden çıkarmaktadır.Ayame ve Hatori Sohma ile yakın arkadaştır. Çoğu zaman ciddiyetsiz ve tembel biri olarak bilinse de aslında bencil ve istediğini elde etmek için insanları kullanmaktan çekinmeyen biridir . Yuki Sohma ile birlikte yaşar.  Daha sonra onlara Tohru ve Kyo katılır. 

 

5- Kyo Sohma 

Fruits Basket Kyo Sohma 
Fruits Basket Kyo Sohma

 

Annesinin intihar etmesi üzerine biyolojik babası tarafından suçlanmış ve evlatlıktan reddedilmiştir. Kyo’nun reddedilmesinden sonra  Kazuma Sohma  onu evlat edinmiştir .Kyo 12 zodyak tarafından kabul edilmeyen kedi ruhu tarafından ele geçirilmiştir. Daha sonra Yuki , Shigure ve Tohru ile birlikte yaşamaya başlamıştır.Uzun uzun zaman önce Tanrı zodyak ruhlarını yemeye davet etmiştir.  Farenin onu kandırması sonucu daveti kaçıran  kedi ruhu fare ruhuna karşı bir nefret beslemiş ve onu yenmeyi öncelik edinmiştir.  Kyo’nun fare ruhu ile lanetlenen Yuki ‘ye karşı nefret beslemesi buradan gelmektedir.  Okul arkadaşları tarafından Kyon Kyon ve havuç olarak çağrılır.  Genel olarak karizmatik bir duruşu vardır ve insanlar onu kolayca sevebilmektedir. 

Twitter adresimizden ise bizlere önerilerde bulabilirsiniz.

0 0 Oylar
Article Rating
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum Yapmak ve Görüntülemek İçin Tıklayınızx