Dōjutsu Nedir? Naruto Göz Teknikleri (Dōjutsu) Çeşitleri

Animesitesi.com adresinden merhabalar. Bugün konumuz herkesin merak ettiği Dōjutsular. Sizlere Naruto evreninde olan tüm Dōjutsular hakkında kısa kısa bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dōjutsu  nedir? bundan bahsedelim.

Dōjutsu’yu Kekkei Genkai’nin bir alt başlığı olarak düşünebiliriz. Dōjutsu tamamen kan bağı ile soydan soya aktarılabilen göz teknikleridir. Bu teknikler hiçbir şekilde kopyalanamaz ve sadece belli ailerde bulunur. Dōjutsu aslında başkasına aktarılabilir fakat göz tekniklerinin kullanımı kullanıcının genetik yatkınlığına bağlı olduğundan daha sınırlı kullanırlar. Örneğin Kakashi sensei bir Uchiha klanı bağı bulundurmadığı için Sharingan’ını Uchiha kullanıcıları kadar fazla aktif tutamıyordu.

Dōjutsular genellikle iki farklı şekilde çalışabilirler. Birincisi olarak kullanıcı göz tekniğini pasif bir şekilde kullanabilir. Mesela sadece Sharingan açık ise bu pasif fakat Sharingan ile İzanagi veya Genjutsu uygulamak isterseniz aktif şekilde kullanmanız gerekmektedir. Kısaca Dōjutsu hakkında bilgi vermeye çalıştık. Şimdi ise bu Dōjutsu çeşitlerini ve hangi özelliklere sahip olduğunu kısaca anlatacağız.

1- Byakugan

Byakugan kelime olarak beyaz göz anlamına gelmektedir. Byakugan’nın kökeni Ōtsutsuki klanından gelmektedir. Ōtsutsuki klanı dünyaya yerleştikten sonra Ōtsutsuki soyundan gelen Hyūga klanına aktarıldı. Byakugan kullanıcıları göz tekniklerini aktif etmeden önce göz bebekleri yoktur. Fakat teknik aktif olduktan sonra göz bebekleri belirginleşir, soluk çizgiler gözükür ve göz çevresindeki damarlar kalınlaşır.

Byakugan, aktif edildikten sonra kullanıcısana 360 derecelik bir görüş ve çakra sistemini görmesine izin verir. 360 derecelik görüş mesafesinde sadece 1 derecelik kör noktası bulunmaktadır. Çakra sistemindeki zayıflıkları görür ve çakra çıkış noktalarına saldırı yaparak düşmanı tamamen etkisiz hale getirebilir.

Byakugan
Byakugan

2- Sharingan

Sharingan Uchiha klanı ile aktarılan bir kekkei genkaidir. Sharingan aktif olduğunda kırmızı ve üzerinden siyah benekler olan gözdür. Sharinganını genellikle duygusal bir travma sonrası bir toma olarak ortaya çıkar. Çok ağır eğitimler sonrasında göz geliştirilir ve en güçlü üç toma halini alır.

Sharingan genel özelliği kullanıcıya çok iyi görme yeteneği, savaş sırasında düşmanın haraketlerini rahatça görebilme ve diğer insanların görmekte zorlandığı hızlı haraketleri algılayabilme imkanı sağlar. Bunun yanında düşmanın tekniklerini kopyalayabilmektedir. En öne çıkan yeteneği ise düşmanını kurtulması zor bir genjutsu altına almasıdır.

Sharingan
Sharingan

3- Mangekyō Sharingan

Mangekyō Sharingan Uchiha klanına ait Sharingan Dōjutsu’nun bir üst seviyesidir. Mangekyō Sharingan ilk aktif eden kullanıcı İndra Otsutsuki’dir. Mangekyō Sharingan aktif edildikten sonra Sharingandaki üç toma kaybolur ve farkı bir şekil alır. Bu şekilde kullanıcıdan kullanıcıya farklıdır. Mangekyō Sharingan’ı uyandırmak için çok yoğun bir duygu altında kalmanız gerekmektedir. Uchiha klanı ise bunu en yakın arkadaşlarını öldürmek olarak algıladılar.

Mangekyō Sharingan, Sharingan’nın genel tüm özelliklerini barındırmaktadır. Ek olarak farklı göz jutsuları kullanabilirler. Amaterasu, Susanoo ve Tsukuyomi gibi jutsular Mangekyō Sharingan ile gerçekleşmektedir. Mangekyō Sharingan uzun süre kullanımı görüşün azalması veya görme yetisini tamamen kaybetmesine yol açabilir. Hatırlarsanız Sasuke ve Naruto savaşırken Sasuke Mangekyō Sharingan fazla kullanmasından kaynaklı iki gözüde kör olmuştu.

Mangekyō Sharingan
Mangekyō Sharingan

4- Eternal Mangekyō Sharingan

Mangekyō Sharingan kullanıcısına çok fazla zarar verdiği için Uchiha klanı Mangekyō Sharingan barındıran kardeşlerini öldürdüklerinde kendi gözleri ile birleştirip Eternal Mangekyō Sharingan elde ediyorlardı. Eternal Mangekyō Sharingan ne kadar kullanırsanız kullanın hiçbir zaman kör veya görüş kaybı olmamaktadır.

En iyi örneklerinden olan Sasuke, İtachi’yi öldürdükten sonra kör olan gözlerine İtachi’nin Mangekyō Sharingan’ını birleştirince Eternal Mangekyō Sharingan elde etti. Bu sayede eski görüşünü fazlasıyla geri kazandı.

Eternal Mangekyō Sharingan
Eternal Mangekyō Sharingan

5- Rinnegan

Rinnegan üç büyük Dōjutsu arasında en yüce olanıdır. Rinnegan dış görünüş olarak gözün tamamını kaplayan eş merkezli daireler ile öne çıkar. Dünyada ilk olarak Hagoromo Ōtsutsuki tarafından görüntülendi. Hagoromo Ōtsutsuki’den sonra Rinnegan göz tekniği tamamen tarihe karıştı ve uzun süre hiç gözükmedi. Fakat daha sonra Madara yaşayan ve bilinen tek Rinnegan kullanıcısı olarak görüldü. Sasuke ve Kaguya’da da var diyeceksiniz fakat onlar Rinne Sharingan kullanmakta birazdan ondanda bahsedeceğiz.

Rinnegan özelliklerine gelirsek, Rinnegan Byakugan gibi olağan üstü bir görüş gücüne sahiptir. Bunun yanında 5 temel elementte ustalaşabilirsiniz. Rinneganın kullanıcısı aynı zamanda Altı Yol Tekniğini kullanabilir. Bu teknik ile itici ve çekici güçleri kontrol edebilir, çeşitli yaratıkları çağarabilir, yaşama ve ölüme hükmetme yeteneği sağlar ve kullanıcı isterse ölüleri canlandırabilir. Bu Altı Yol tekniğini en güzel Pain savaşında görmüştük. Rinnegan ile Kuchiyose: Gedō Mazō tekniğini gerçekleştirebilirsiniz.

Rinnegan
Rinnegan

6- Rinne Sharingan

Rinne Sharingan Rinnegan ve Sharingan’ın birleşmesi sonucunda oluşmaktadır. Bu Dōjutsu ilk olarak Kaguya Ōtsutsuki’nın çakra meyvesini yedikten sonra ortaya çıktı. Kaguya çakra ağacı ile birleşine Rinne Sharinganı’da Gedō Mazō’ya aktarıldı. Rinne Sharingan sayesinde boyutlar arasında geçiş yapılabilir. Genel olarak Rinnegan ve Sharingan’nın özelliklerinin birleşimi diyebiliriz.

Rinne Sharingan
Rinne Sharingan

7- Tenseigan

Tenseigan Naruto evreninde The Last: Naruto the Movie filminde görülen bir Dōjutsu’dur. Tenseigan mavi ve göz bebeği çevresinde çeşitli yaprak biçiminde parıltılar bulunur. Tenseigan’ı elde etmek için bir Ōtsutsuki kendisine Hyūga klanına ait Byakugan nakletmesi gerekmektedir.

Özellikleri ise Ay’ı haraket ettirebilir ve Ay’ın üzerinde oluşturulan bir golemi kontrol edebilir. Tenseigan ile 5 elementi kullanabilir. Bunların yanında yok olmuş bir gezegeni tekrar canlandırabilir, uçabilir ve aynı Rinnegan’daki gibi itme çekme kuvveti uygulayabilir.

Tenseigan
Tenseigan

8- Jōgan

Jōgan sadece Ōtsutsuki klanı tarfından bilinen bir Dōjutsu’dur. Dış görünüş olarak Byakugana çok benzerdir fakat Jōgan’nın göz bebeği animede daha belirgindir. Mangada ise göz bebeği dahi zor gözükmektedir. Ōtsutsuki klanının çok güçlü ve belalı olarak tabir ettiği bu gözü ilk olarak Boruto’da gördük.

Özellikleri açıklandığı kadarıyla çakrayı görüp çakra sistemindeki zayıflıkları görmeyi ve boyutlar arasında geçiş yapabilmektedir.

Jōgan
Jōgan

9- Isshiki’s Dōjutsu

Bu Dōjutsu Isshiki Ōtsutsuki tarafından kullanılmış fakat isimsiz bir Dōjutsu’dur. Sarı ve göz bebeğinden göz çevresine uzanmış siyah çizgiler mevcuttur. Bu Dōjutsu kendilerini ya da görüş alanındaki canlı veya cansız nesneleri küçültme yeteneği sağlar. Bu küçülen nesneler zamanın akmadığı bir boyuta ışınlanır. Ayrıca bu Dōjutsu duygusal bireylerin tekniklerini bozabilir ve yaşam sürelerini tahmin etmeyi sağlar.

Isshiki's Dōjutsu
Isshiki’s Dōjutsu

10- Ketsuryūgan

Ketsuryūgan, Chinokie Klanı’na ait bir Dōjutsu’dur. Ketsuryūgan kan kırmızısı rengine sahip olduğu için Kan Ejderhası Gözü olarak anılır. Ketsuryūgan kullanıcısına göz veya fiziksel temas ile genjutsu yapmasına veya hipnotize etmesini sağlar. Bu şekilde etkilenen kişinin beyindeki derinliklerine ulaşabilir. Ketsuryūgan demiri veya demir yoğunluğundaki maddeleri kullanabilir. Kan içinde de demir elemnti içerdiğinde çok tehlikeli bir Dōjutsu’dur.

Ketsuryūgan
Ketsuryūgan

11- Ranmaru’s Kekkei Genkai

Ranmaru’s Kekkei Genkai’da Naruto evreninde bulunan isimsiz Dōjutsu’lardan biridir. Ranmaru göz tekniğini aktifleştirdiğinde gözleri kıpkırmızı bir şekilde parlar. Bu göz tekniği aynı Byakugan’da ki gibi uzun mesafelerden görüş sağlar. Diğer Dōjutsu’ların çakra akışını görmesini engeller. Bunların yanında kişiye Genjutsu uygulayabilir. Ranmaru bu göz tekniğinde en belirgin özelliği olan uzun mesafelerden bireylerin çakralarını farkedebilir bu sayede çok yi iz sürebilir.

Ranmaru's Kekkei Genkai
Ranmaru’s Kekkei Genkai

 

12- Shion’s Dōjutsu

Shion, Naruto Shippūden the Movie filminde Shion adlı kullanıcya ait bir Dōjutsu’dur. Bu Dōjutsu sayesinde kullanıcı bir kişinin geleceğini görebilir.

Shion's Dōjutsu
Shion’s Dōjutsu

13- Yome’s Dōjutsu

Yome’nin Dōjutsu küçük su damlalarının yansıması yoluyla düşmanı takip etmesine yarayan bir Dōjutsu’dur. Yome bu göz tekniğini savaş sırasında kaçmak için kullanmıştır.

Yome's Dōjutsu
Yome’s Dōjutsu

Naruto göz teknikleri konumuzun sonuna geldik. Önerilerinizi bizlere Twitter adresimizden yazabilirsiniz. Youtube kanalımızı ziyaret etmeyi unutmayınız.

Anime hakkında bilgilerimi bu sitede kullanıcıya aktarmaya çalışacağım. ^_^

0 0 Oylar
Article Rating
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum Yapmak ve Görüntülemek İçin Tıklayınızx