Manga Nedir, Manga Ne Demek?

Anime sitesi gün geçtikçe daha geniş bir kapsama yayılıyor. Bununla birlikte anime üzerine benzerleri dahil her konuyu sitemizde barındırmaya çalışıyoruz. En temel sorulardan olan manga nedir, manga ne demektir gibi sorular da buna dahil. Yeni kategorimiz olan Sözlük kategorisinde buna benzer pek çok konuyu bulabilirsiniz.
Manga, Japonca 漫画 şeklinde yazılıyor. En basit hâliyle Japon çizgi romanı veya Japonya menşeli çizgi romanlardır demek mümkün.

manga nedir, manga ne demek
manga nedir, manga ne demek

Manga Nedir?

Manganın ne demek olduğu ve Japonca karşılığı bu konu için en çok merak edilenler tabii ki. Bunun için de: “Manga kelimesinin bilinen ilk kullanımı 1770’li yıllara dayanmaktadır. 19. yüzyıl boyunca kelime özel olarak, üzerinde karikatürler bulunan ağaç bloklarını, özellikle de Hokusai Katsushika’nın 1819’da yayınlanmış olan ve öğrencilerinin kullanması için kendisinin çizdiği taslak, çizim ve karikatürlerini adlandırmakta kullanılmıştır. Hokusai çizdiği taslakları iki Çince karakterin “漫 man” (kaygısız, ilgisiz) ve “画 ga” (resim) birleşiminden oluşan “manga” kelimesiyle tanımlamıştır.”*

*Kaynak

Manga kelimesi ve muhtevası üzerine merak edilen veya bilinmesi gereken her şeyi söylediğimizi sanıyorum. Mangaların cilt cilt yayınlandığını ve animelerin çok büyük bir çoğunluğunun mangalardan uyarlanarak hazırlandığını da unutmayalım tabii ki.

Son olarak eğer manga okumak istiyorsanız soldan sağa değil, sağdan sola okunması gerektiğini unutmayın. Artık Türkiye’de de manga bulmak hiç zor değil, öyle ki kitap fuarlarında bile büyük bir manga tezgahı görebiliyoruz. Her geçen gün daha da yaygınlaşan manga ve çizgi roman okuma oranları edebiyatın bu yanının da güçlü etkiler bırakabileceğini gösteriyor.

Ülkemizde Naruto, One Piece, Shingeki no Kyojin, Nanatsu no Taizai ve ismini saymamız gereken daha bir sürü mangayı rahatlıkla bulabiliyoruz. Çoğunlukla animeleri mangadan daha çok ilgi görse de manga okumanın tadı ve zevkinin çok daha başka olduğunu biliyoruz.

Anime sitesi sözlük kategorisinin manga nedir tarzı konularını anime ve ilgili tüm kavramlara yeni başlamış kişilere basitçe anlatmak için yazıyoruz. Animelerin ve mangaların çocuklara özel değil genele hitap eden bir yanı olduğunu daha da önemlisi günümüz dizi ve filmlerinin pek çoğundan daha kaliteli ve edebi değerinin daha yüksek olduğunu çok iyi biliyoruz 🙂

0 0 Oylar
Article Rating
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum Yapmak ve Görüntülemek İçin Tıklayınızx