Akame Ga Kill! Anime İncelemesi

Akame Ga Kill Anime incelemesi için öncelikle anime hakkında kısa bir bilgi verip, mini bir özet geçeceğim.

Akame Ga Kill! Animesi Ne Zaman Çıktı, Kaç Bölüm Sürdü

Anime 2014 yılında yayınlandı. Birçok animede olduğu gibi bir manga uyarlaması olarak çıktı yalnızca 24 bölüm sürdü.

Akame Ga Kill!
Akame Ga Kill!

Akame Ga Kill! Anime Özeti

(Yazının devamı spoiler içerebilir.)

Hikâye genel olarak Tatsumi merkezli ilerliyor. Tatsumi, iki arkadaşıyla birlikte köylerinden imparatorluğa gidiyorlar çünkü imparatorluğun yüksek vergileri tüm köylüleri zor duruma sokuyor. Yolda arkadaşlarından ayrıldığını anladığımız Tatsumi, imparatorluğun hiç de sandığı gibi bir yer olmadığını anladığında öldürülmeye çalışılıyor bu arada arkadaşlarının ölümünü de gördükten sonra Devrim Ordusuna bağlı Nigth Raid ekibine katılıyor.

Nigth Raid ekibi, imparatorluk silahları kullanıcılarından oluşan güçlü bir askeri birlik, lideri de eski bir general olan Najenda. Üyeleri ise: Akame, Sheele, Bulat, Lubbock, Leone, Mine. Tatsumi, imparatorluk silahı büyülü bir zırh olan Bulat ile bir süre eğitim görüyor sonrasında Bulat’ın ölümüyle zırhı kullanmaya başlayan Nigth Raid üyesi oluyor. İmparatorluğun Jeagers adında bir birlik kurup başına Esdeath’i geçirmesi tüm dengeleri bozuyor, büyük savaşlar sonucunda yalnızca Najenda ile Akame hayatta kalıyor. Najenda yeni ülkeyi kurmak için son kanı dökerken (imparatorun ölümü)

Akame Ga Kill! İnceleme

Öncelikle animede salt iyilerle salt kötülerin olmaması beni en çok memnun eden kısım oldu. Şöyle ki: Hikâyenin etrafında döndüğü Tatsumi, Nigth Raid ekibine katıldıktan sonra katil olduğunu kabulleniyor. İmparatorluk tarafından kandırılmış masum insanları da zaman zaman öldürmesi gerektiği gerçeğiyle yüzleşiyor daha da önemlisi tüm ekip bunun farkında. İyilik için de olsa, kötülüğü yok etmek için de olsa katil olmanın meşru ve doğru bir eylem olmadığını her biri dile getiriyor. Kötü karakterimize gelince; Esdeath, niçin bu kadar acımasız olduğunu Tatsumi’ye anlatıyor çocukken yaşamış olduğu şeylerle içindeki gücün onu kötülerin safında olmaya itmesini meşru kılmasa da salt bir kötü olmadığını ortaya koyuyor. İmparatorluk tahtında oturan kız çocuğunu ne kötü ne de iyi sınıfına kıyamıyoruz çünkü bir kukladan hiç farkı olmadan hareket ediyor (idamına giderken bunun farkında olması, idama itiraz etmemesi ve son sözlerinin artık kan akmaması üzerine oluşu güzel bir örnek) salt kötü denilebilecek tek kişi başbakan onu da mazur görüyorum (başbakanı değil onu salt kötü olarak tasvir eden yazarı mazur görüyorum).

Daha da dikkat çekici olan durum (izlerken de hayret etmiştim) Nigth Raid lideri Najenda’nın savaşlara akıl hocalığı yapıyor olması, fizikî olarak savaşlara katılmıyor olması (hatta sonradan biyolojik bir imparatorluk silahı olan Susanoo’yu getirdi, yine savaşlarda kendisi değil canlı olan kendi silahı savaştı) çoğu karakter ölürken Najenda’nın hayatta kalması ve yeni imparatorluğu şekillendirecek kişi olması gerçekten çok ince düşünülmüş güzel bir ayrıntı. Elbette en can alıcı nokta olan Nigth Raid üyelerinin bir bir hayatını kaybetmesi hatta hikâyenim etrafında döndüğü Tatsumi’nin bile ölmesi. Bu durumu da yukarıda söylediklerimle birbirine bağlıyorum. Yeni imparatorlukta cani seri katillerin (tamamen iyilik için bile yapıyor olsa) yerinin olmadığı. Akame’nin ölmüyor olmasını da onun çekeceği cezanın uzun yaşamak olması olarak niteliyorum. Çünkü yeni imparatorlukta Akame’nin bir yeri yoktu, hayatta en çok kıymet verdiği kardeşini bile kendi elleriyle öldürdü yaşamak elbette Akame’ye ıstıraptan başka bir şey olamaz.

Son bölümlerde Leone ile kısacık bir savaşa giren imparatorluk silahı kullanıcı öğretmen Run, yine önemli bir yere sahip. İmparatorluğun çürümüş olduğunu itiraf ediyor fakat devrim ordusunun kanla bu çürümüş düzeni yok etmeye çalışmasını yanlış bularak imparatorluk içerisinde kaleyi içten yıkacağını dile getiriyor. Sonuç olarak, yeni imparatorluğu en az eli kana bulanmış, en az cani olanlar kuruyor. İyi, kötü tüm katiller de ölüyor. Akame hariç.
Bu animeye 10 üzerinden bir puan verecek olursam 8,5 puan veririm. 1,5 puanı bazı diyaloglardan kırdığımı söyleyebilirim.

Anime haberlerine anında ulaşmak için Anime Haber kategorimize göz atabilirsiniz. Bu tarz haberlere anında ulaşmak için Twitter adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

0 0 Oylar
Article Rating
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum Yapmak ve Görüntülemek İçin Tıklayınızx