Death Note: Kira Karakter Analizi – Yagami Light Eleştiri

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki yazdıklarım uzun zamandır düşündüğüm şeylerdi. Katılmadığınız noktalar için yorumlarda konuşabiliriz. Death Note Animesi karakteri Kira veya Yagami Light için karakter analizi: (Eleştiriye hazırlıklı olun) Ve tabii ki spoiler içerir.

Çoğu kişinin aksine ilk animem Death Note olmadığından belki bilmiyorum ama izlerken bile beni sıkıp daraltan bir seriydi. Öncesinde Naruto, Attack on Titan ve My Hero Academia gibi seriler izlemiştim ve bir anda, Death Note’un o kasvetli ve gergin havası çok sıkmıştı. İlk bölümü izlerken epey heyecanlanmıştım ama devamında Kira’nın kendini kaybetmesi ve kendini Tanrı olarak görmesinin getirdikleriyle bayağı bir soğumuştum.

Death Note: Kira Karakter Analizi - Yagami Light Eleştiri

Kira Gerçekten Zeki mi? Yoksa Hepsi Şans mı?

Kira karakterini ne kadar düşünürsem düşüneyim durmadan hata üzerine hata yapan bir karakter olarak görüyorum. O kadar plan yaptı hepsi de çok zekiceydi diyenler olacaktır. O planları yapma sebebi de zaten hata yapması ve paçayı kurtarmak zorunda kalmasından dolayıydı. Durmadan planlar yaptı, battıkça battı. L’in arkadaşlığını, Misa’nın kendine olan hislerini kullandı ve hatta babasının mesleğini bile kullandı. Tabi bunları kullanmak da zeka gerektirir ama mangaka gökten Kira’ya durmadan yardım gönderirken gerçekten bu karaktere zeki diyebilir miyiz?

Death Note: Kira Karakter Analizi > Kısa Özet

Hadi en baştan alalım. Kira defteri buluyor ve suçluları öldürmeye başlıyor. Zaten hapishanede bulunan suçluları öldürmesi, aynı bölgeden öldürüp durması, internetten yararlanmak yerine haberleri takip etmesi vs. Bunların hepsi bana göre hataydı. Ben olsam dünyanın farklı yerlerinden farklı şekilde insanları öldürürdüm şahsen. Televizyonda çıkan elemanı da bırakırdım öylece. Tabi böyle olsaydı serinin nesi güzel olacaktı, değil mi? Aslında olay Kira’nın gereksiz yere zeki diyerek övülmesi. Mantıklı düşünen insanların asla yapmayacağı işlere kalkıştı. Ryuk’un elinde oyuncak oldu. Misa karakteri olması muhtemelen çoktan L tarafından enselenmiş olacaktı. Böyle biri gerçekten ne kadar zeki? Sırf derslerinde iyi diye ya da iyi yalan söyleyip geçici planlar yapıyor diye L kadar zekiymiş gibi övülmeyi hak ediyor mu? Bence onca zaman yakalanmaması gerçekten de büyük şanstı ya da mangaka torpiliydi.

Bu arada Kira vs L derken de bazı gerçekleri göz önünde tutmamız gerekir. Kira’nın yanında çok güçlü kişiler vardı ve bu kişiler insanüstü yeteneklere sahipti, kendisiyle birlikte. L’e bakarsak kendi zekası ve parası dışında neyi vardı? Polisler mi? Polisler ya ayakta uyuyordu ya da duygusallık yapıyordu.

Kira’nın kötü karakter olduğunu düşünmüyorum tam tersine en baştaki amacı gayet güzeldi.

Kira: “Death Note‘u kullanarak dünyadaki bütün kötü insanları öldüreceğim. Diğer insanlara kötü davranan herkesi, bütün kötüleri öldüreceğim ve sonunda yeni, tertemiz bir dünya kuracağım.”
Ryuk: “Yani yeni dünyadaki tek kötü sen olacaksın.”

Death Note: Kira karakter analizi için: Sonuç olarak seri sonunda Kira hariç herkes amacına ulaşmış, Ryuk da istediği eğlenceyi yaşayabilmişti.

Peki ya Death Note sizde olsaydı neler yapardınız?

Sitemizi Instagram’dan da takip edebilirsiniz 🙂

Yorozuya Gin-chan

5 3 Oylar
Article Rating
Abone Ol
Bildir
guest
4 Yorum
Eskiden Yeniye
Yeniden Eskiye En çok oy alan
Inline Feedbacks
View all comments
Yukii

Kira zeki değil zaten gelişen olaylar karşısında aldığı pratik ve mantıklı kararlar insanların ona zeki demesine sebebiyet verdi. Ben Death Note’u severim fakat fazla overrated. Çok çok daha iyi senaryo, konu ve çok daha zeki karakterlerin olduğu bir dolu anime varken sürekli gündeme oturması sinir bozucu…

Yorgun Komutan

Fikirlerine katılıyorum haksız olduğu herhangi bir yer yok

4
0
Yorum Yapmak ve Görüntülemek İçin Tıklayınızx