Hyuga Neji Karakter Analizi / Hyuga Neji Ölümü – Naruto

Naruto, birçok harika karaktere sahip olan bir anime serisi. Bu yazıda animedeki en önemli karakterlerden biri olan Hyuga Neji’den bahsedeceğim. Hyuga Neji benim Naruto ve devamı olan Naruto: Shippuden boyunca en sevdiğim karakterdir . Serideki harcanmış potansiyeller listesinde başı çeken bu karakterin ne kadar mükemmel olduğuna hep birlikte bakalım.

Hyuga Neji Kimdir?

Rock Lee ve Tenten ile birlikte Gai Senseinin öğrencisi olan Neji, Konoha’nın en güçlü klanlarından biri olan Hyuga klanının üyesidir. İleride yazacaklarımı anlamanız için Hyuga klanından şöyle bir bahsetmek istiyorum. Hyuga, güçlü bir kekkei genkai olan Byakugan’a sahip klandır. Lideri Hiashi olan bu klan iki alt aileden oluşuyor. Bu ailelerden biri klan lideri olan Hiashi’nin bulunduğu Hyuga’nın ana yani kök ailesi, öteki ise Hiashi’nin ikiz kardeşi ve Neji’nin babası olan Hizashi’nin içinde olduğu dal ailesi. Hyuga klan kurallarına göre bir dal ailesi mensubu gerektiğinde kendini kök ailesi için feda etmeli, kök ailesine asla karşı çıkmamalı ve ömrü boyunca kök ailesini korumalıdır.

Ne yazık ki bu gibi olaylar zaten dal aile üyelerinin inisiyatifine bırakılmamıştır. Hyuga kök ailesinin bir lanetli mühür (juinjutsu) tekniği vardır. Bu tekniğin amacı kök ailesinin dal ailesi karşısındaki otoritesini sağlamlaştırmak ve herhangi bir ölüm durumunda byakuganı mühürleyerek kekkei genkainin çalınmasını önlemektir. Ayrıca kök ailesinden biri bu mühürle kişiye acı çektirebilir hatta isterse öldürebilir. Mührü bozmanın tek yolu ölümdür bu yüzden kafesteki kuş mührü diye de görebilirsiniz.

Hyuga Neji Kimdir
Hyuga Neji Kimdir

Hyuga Neji Karakter Gelişimi

Neji’ye dönecek olursak babası gibi kendisi de dal ailesinin bir üyesidir ve lanetli mühre sahiptir. Küçükken sevgi dolu olan Neji lanetli mührün babası üzerinde etkisini gördüğünden beri kök ailesine karşı bir nefret beslemiştir. Babasının kök ailesi için feda edildiğini düşünen Neji bu mührün kişiye bir kader tayin ettiğine inandı. Kafesteki kuş… Ölene kadar hatta ölümünde bile özgür olamayacağını düşündü. Neji artık kaderin değiştirilemez olduğuna inanmış ve etrafındakilere de sürekli bunu aşılamıştır.

Ama chunin sınavında Hiashi Hyuga’nın ona gelip babası hakkındaki gerçekleri anlatması ve Naruto’nun bir “başarısız” olarak kendisini yenmesi sonucunda yavaş yavaş değişmeye ve kaderin de değiştirilebileceğine inanmaya başlamıştır. Shippuden serisinde de zaten Hinata Hyuga’yı canı pahasına koruyan ve kendi kaderini kendi çizen bir karakter olmuştur.

Hyuga Neji Karakter Gelişimi
Hyuga Neji Karakter Gelişimi

Hyuga Neji Yetenekleri

Doğuştan bir dahi olan Neji kendi yaşına ve klanına göre çok zeki ve yetenkliydi. Normalde dal ailesi üyelerine öğretilmeyen hakkesho kaiten ve juken gibi gizli jutsuları gözlemleyip tek başına çalışarak öğrendi. Hiashi Hyuga bile Neji’den etkilenip onun klanın varisi olması gerektiğine ve ileride bütün Hyugaları geçeceğine inanmıştır.

Bu özelliklerinin yanı sıra akademiden de birinci olarak mezun olmuştur. Ayrıca ikinci chunin sınavlarında genin seviyesinden jounin rütbesine atlamış ve böylece dönemindeki en genç jounin olmuştur. Ateş, toprak ve su olmak üzere üç çakra tipi kullanabiliyordur.

Hyuga Neji Ölümü

Neji’nin ölümü küçüklüğünden beri değiştiremeyeceği bir kaderi olduğunu düşünen biri için güzel bir sondu. Çünkü babasının kardeşi için kendini feda ettiğini tamamıyla anlamıştır. “Sonunda yoldaşlarını korumak için ölümü seçmenin nasıl hissettirdiğini anladım baba.” Ölümü sırasında alnındaki lanetli mühür de bozulur ve Neji kendi seçtiği özgürlüğüne kavuşmuş olur.

Evet bu duygusal bir an ama aynı zamanda Kishimoto’nun Neji’yi Hinata ve Naruto arasındaki bağı yapabilsin diye öldürdüğünü unutmayalım. Yani bu mükemmel karakter Naruto ve Hinata ilişkisi için kurbanlık kuzu seçilmiştir ne yazık ki.

Hyuga Neji Hakkındaki Görüşüm

Çoğu insanın serinin başında sevmeyip sonradan sevdiği ama eninde sonunda sevdiği bir karakterdir Neji. Yaptığı her şeyin bir açıklaması vardır. Aslında nefret dolu olduğu zamanlarda bile sadece kendisine nasıl davranıldıysa ne gördüyse o da insanlara  onu vermiştir. Ama sonunda lanetli mühür gibi aşağılık bir şeyi bile kabullenip hem kök ailesini hem de arkadaşlarını korumuştur. Hyuga Neji ister karakter gelişimi isterse yetenekleri olsun mükemmel bir karakterdir. Onun geçmişini, yaşadıklarını ve ölümünü tamamıyla anladığınızda sadece Naruto değil anime evreninde onun gibi bir karakter olmadığının ve olamayacağının farkına varıyorsunuz.

Buraya kadar okuduysanız teşekkür ederim. Elimden geldiğince kısa tutmaya çalıştım ama böyle değerli bir karakteri üstten anlatıp geçmek de olmazdı. Umarım bu karaktere karşı herhangi bir önyargınız varsa kırılmıştır.

Dilerseniz bir diğer naruto katakteri olan Hashirama Senju Kimdir? adlı konuyu inceleyebilirsiniz. Paylaşımlardan anında haberdar olmak için Twitter adresine göz atabilirsiniz.

-,-

0 0 Oylar
Article Rating
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum Yapmak ve Görüntülemek İçin Tıklayınızx